Najlepsze podcasty po polsku? Oto moje typy!
1# Tu Okuniewska
Podcast Okuniewskiej polecałam w Zachwytach i narzekaniach #19 , ale wtedy jeszcze nie przypuszczałam, że stanę ze swoim zachwytem ramię w ramię z kilkudziesięcioma tysiącami osób przesłuchującymi każdy odcinek. Mrożek kiedyś powiedział „po jednych ludziach zostaje Ci nuda i właśnie jakby zakalec w głowie, a po innych Ci żwawiej i świat jakiś ciekawszy i godzien uwagi”. Po słuchaniu Okuniewskiej jest mi zdecydowanie żwawiej! Są tacy ludzie, którzy nawijkę mają we krwi i Okuniewska do nich należy. Opowiada o swoich przemyśleniach, życiu na Islandii, terapii i milionie innych spraw, ale opowiada tak, że przesłuchasz wszystkie odcinki OD RAZU!
Tu Okuniewska- Spotify | Tu Okuniewska – YouTube
2# Ja i moje przyjaciółki idiotki
Prawie każdy kiedyś źle ulokował uczucia, podarował swoje serduszko komuś, kto absolutnie na to nie zasługiwał, a później wymyślał dla tej osoby tysiące wymówek i płakał w poduszkę. Prawda? No okazuje się, że prawda, tylko rzadko mówimy o tym otwarcie. Okuniewska zainspirowana doświadczeniem swoim i swoich przyjaciółek pokazuje, że nas, „idiotek” jest więcej i że jesteśmy z tego dumne. Ten podcast jest o miłości, związkach, toksynach i typach wychowanych przez wilki. Zaintrygowani? Mam nadzieję, że tak, bo temat naprawdę ważny, a tutaj podany z doskonałym poczuciem humoru. Gwarantuję, że dzięki temu podcastowi będzie Ci lepiej, a historie Okuniewskiej i innych idiotek żeńskich i męskich sprawią, że nigdy już nie poczujesz się ze swoimi doświadczeniami samotnie.
Ja i moje przyjaciółki idiotki – YouTube | Ja i moje przyjaciółki idiotki – Spotify
3# Słuchowisko. Pogadajmy o życiu
Justyna Mazur, prowadząca podcastu, to życiowo mądra, inteligentna, dowcipna i ciepła osoba. I taki sam jest ten podcast. A na dodatek Justyna ma charyzmatyczny głos i umie w angażowanie słuchaczy (polecam grupę Pogadajmy o życiu na FB). Nie sądziłam, że jakoś specjalnie zainteresuje mnie podcast, w którym opowiada się o takich zwykłych, życiowych sprawach, a jednak okazuje się, że talent do opowiadania historii może przyciągnąć (i zatrzymać na dłużej!) nawet takie abnegatki jak ja. A na dodatek podcast ma przepiękną oprawę wizualną:
Jeśli więc masz ochotę posłuchać życiowych historii opowiedzianych w ciekawy sposób, to nie ma lepszego adresu niż ten podcast Justyny. Jak już wspomniałam, staram się nie słuchać podcastów kryminalnych, ale doszły mnie słuchy, że drugi podcast Justyny, „Piąte: nie zabijaj” jest naprawdę dobry. Polecam sprawdzić to samodzielnie!
Słuchowisko. Pogadajmy o życiu – strona www | Słuchowisko. Pogadajmy o życiu – Spotify
4# Imponderabilia
Karol Paciorek zrobił wszystko, by jego podcast nie odniósł sukcesu – nazwał go mało znanym, trudnym słowem i postanowił, że rozmowy z gośćmi będą trwały ponad godzinę (a czasami nawet cztery!). Mimo tych usilnych prób storpedowania własnego pomysłu, podcast jednak okazał się sukcesem. Dlaczego? Bo goście są dobrani świetnie, tematy ciekawe, a prowadzący błyskotliwy, zainteresowany tym, co jego goście mają do powiedzenia i przygotowany do rozmów. Wśród tematyki każdy znajdzie dla siebie coś interesującego, od czego można zacząć przygodę z Imponderabiliami. Dla mnie szczególny jest odcinek z Przemkiem Staroniem – Nauczycielem Roku 2018 i myślę, że śmiało można zacząć właśnie od niego.
Imponderabilia – YouTube | Imponderabilia – Spotify
5# Halo, Dziewczyny!
Dwie dziewczyny siedzą przed mikrofonem i gadają. O czym? A o wszystkim! Podcast jest bardzo dziewczyński, a więc inteligentny, z poczuciem humoru, ciekawy i empatyczny. Prowadzony z pasją i entuzjazmem, za to bez zadęcia. Słychać, że Ula Adamczyk i Zosia Tyszkiewicz się przyjaźnią, więc podcastowe spotkania z nimi są trochę jak pójście na kawę z dobrą znajomą, a każdy odcinek, mimo że na luzie, ma osobny temat. I tak możemy posłuchać dlaczego friendzone to zaszczyt, czemu przyjaźnie się czasem rozpadają i do czego w życiu jest nam potrzebna psychoterapia. Są też tematy lżejsze, takie jak: który festiwal muzyczny jest najlepszy, jak dobrze odpoczywać i które filmy oglądamy więcej niż raz. Słowo, które według mnie najlepiej pasuje do tego podcastu to „bezpretensjonalny” i dlatego serdecznie Wam polecam zabrać dziewczyny na spacer albo posłuchać pijąc popołudniową kawę.
Halo, Dziewczyny! – strona www | Halo, Dziewczyny! – Spotify
6# ZVZ
ZVZ to jeden z tych podcastów, których słuchałam nie wiedząc, czym jest podcast. A słuchałam, bo 1. znałam prowadzących Pawła Opydo i Kasię Czajkę-Kominiarczuk z ich blogów 2. interesowały mnie poruszane przez nich tematy 3. miałam nudną pracę, w której słuchanie podcastów było możliwe i ratowało przed martwicą mózgu. ZVZ łączy w sobie tematykę popkulturową i społeczną, jest też trochę o nowych technologiach. To chyba jedyny podcast, w którym można posłuchać o feminizmie, Dynastii, obrażaniu uczuć religijnych, Hamiltonie, reptilianach, Stachurskym i o tym, dlaczego warto używać managera haseł. Nie wiem, czy jest jakiś mocniejszy argument, więc na tym poleceniu pozostanę. Słuchajcie ZVZ!
ZVZ – Spotify | ZVZ – strona www | ZVZ – YouTube
7# Dział Zagraniczny
Dział Zagraniczny, teraz też w formie podcastu, to wyjątkowe miejsce w polskim Internecie, bo porusza tematy, których w polskich mediach nie ma lub jest ich niewiele. Maciej Okraszewski – twórca Działu – wyszukuje i publikuje (m.in. na Facebooku, Instagramie, stronie www i w podcaście) materiały o ciekawych wydarzeniach zagranicznych, które podobno „polskiego czytelnika nie interesują”. Podcast jest także wyjątkowy przez to, że pojawiają się w nim goście, którzy są ekspertami i ekspertkami w omawianych dziedzinach. A tematyka poruszana w podcaście jest bardzo szeroka: od K-popu, przez sytuację kobiet w Japonii, po starcia etniczne w Mali. Zdecydowanie punkt obowiązkowy dla wszystkich ciekawych świata! A jeśli jesteście ciekawi, gdzie jeszcze szukać rzetelnych informacji o wydarzeniach międzynarodowych, zapraszam do przeczytania tego tekstu: Wiadomości ze świata – skąd czerpać wiedzę?
Dział Zagraniczny – Spotify | Dział Zagraniczny – strona www
8# Zabawy jedzeniem
Nigdy, przenigdy, nie sądziłam że będę słuchać podcastu o kulinariach, bo absolutnie nie jest to moja pasja. Z gotowania to lubię obejrzeć Kuchenne Rewolucje, bo uważam że Magda Gessler powinna być oficjalnie Królową Polski (bo przecież nieoficjalnie to już dawno jest). Kochałam też oglądać Top Chefa, a także załamywać ręce nad Masterchefem Juniorem, gdy widziałam, że 7-latek robi zdecydowanie bardziej skomplikowane dania niż ja… kiedykolwiek. A tymczasem Paulina Nawrocka z tą swoją fantastyczną barwą głosu, doskonałą frazą i tymi wszystkimi ciekawostkami sprawia, że nie dość że słucham o kulinariach, to jeszcze robię po nocach kopytka z bobu. No to jest jakiś szok. A że Paulina jest radiówą z krwi i kości, to spodziewajcie się podcastu świetnego technicznie i bez bezdechu.
Spodziewajcie się też ciekawych opowieści, poczucia humoru, mnóstwa ciekawostek i traktowania jedzenia i gotowania jako pełnoprawnej części kultury, co nie jest w sumie aż tak częste. Niedawno przeczytałam książkę Smak kwiatów pomarańczy. Rozmowy o kuchni i kulturze, bo urzekła mnie jej okładka, przyciągnęło nazwisko Tessy Capponi – Borawskiej i byłam bardzo zaciekawiona tym powiązaniem między kuchnią i kulturą. Zobaczcie, jaka ta okładka ładna:
Książka, niestety, okazała się rozczarowaniem, ale wszystko, czego w niej szukałam, znalazłam w podcaście Pauliny. Dlatego polecam ten podcast wszystkim bez wyjątku, bo kulinaria rzeczywiście są częścią kultury dla każdego z nas, nawet jeśli osobiście ze słodyczy najbardziej lubisz kiełbasę, wodę na herbatę przypalasz, a oglądając Masterchefa Juniora ronisz łzy nad zmarnowanym kulinarnie dzieciństwem.
Zabawy jedzeniem – Spotify | Zabawy jedzeniem – strona www
9# Rafał Hetman o książkach
Bloga czytamrecenzuje.pl czytam od bardzo dawna, bo to jeden z nielicznych blogów o reportażu, a ten gatunek jest zdecydowanie moim ulubionym. Od jakiegoś czasu można też posłuchać, co Rafał ma do powiedzenia na temat literatury (nie tylko non-fiction) i innych czytelniczych spraw. W podcaście znajdziecie sporo rozmów z reporterami i reporterkami, książkowych recenzji, przegląd nowości, ale też relacje z ważnych wydarzeń literackich. Jest merytorycznie, zabawnie i z pasją. Jeśli lubisz reportaże i ciekawią Cię tematy literackie, to zdecydowanie podcast dla Ciebie!
Rafał Hetman o książkach – strona www | Rafał Hetman o książkach – Spotify
10# Myszmasz
To podcast, którego zaczęłam słuchać bardzo dawno temu, jeszcze bezpośrednio przez stronę. O czym jest Myszmasz? Zdecydowanie o popkulturze, o pasji do różnych jej dziedzin, o fanostwie, fandomie i o wszelkich aktualnościach w popkulturowym świecie. Wciągnęłam się w niego do tego stopnia, że gdy przesłuchałam bardziej aktualne odcinki, zaczęłam sobie wybierać co bardziej mnie interesujące odcinki z przeszłości. I zaprawdę powiadam Wam, słuchanie w czasie przyszłym np. o planach Marvela na wszystkie filmy z MCU sprawia naprawdę ogromną frajdę! Kocham czołówkę nagraną przez Krystynę Czubówną, z czułością wysłuchuję ciekawostek na wstępie podcastu i jestem na 100% przekonana, że z zamkniętymi oczami poznałabym Mysz, Kamila i Krzyśka po głosie.
Myszmasz – Spotify | Myszmasz – strona www | Myszmasz – YouTube
11# Niespodzianka!
I na deser mam jeszcze moje największe zaskoczenie ostatnich dni: Lekkostronniczy WRÓCILI! I ich Wam polecam jako fantastyczny, jedenasty podcast po polsku wart absolutnie każdej uwagi. A dlaczego podcast? Bo sami tak o sobie mówili na początku nagrywania (czyli w…2011 roku!). A teraz, po 1000 nagranych odcinkach i po 4 latach przerwy, WRÓCILI. A ja nadal mam ochotę płakać ze wzruszenia, że faktycznie są, bo sentyment i serducho do tego… podcastu mam ogromne!
A Ty? Jesteś fanką/fanem podcastów, czy ta przygoda jest jeszcze przed Tobą? Które z tych poleceń najbardziej przypadło Ci do gustu? Jakiego podcastu brakuje na mojej liście? Bardzo jestem ciekawa i czekam na wieści w komentarzach!